У 2017 році, коли почав готуватися до свого першого ультрамарафону (Марафон і ще трішки… А що як пробігти УЛЬТРА?) – почав прискіпливо слідкувати за кількома ТОП-трейлраннерами із ІР (index performance) по ITRA вище 850 (що таке index performance, ITRA можна почитати тут: «Навколо Монблану за 10 хвилин: бали ITRA, лотерея і навіщо взагалі бігти UTMB?»). Так не лише поповнював арсенал методик підготовки та відновлення, а й дізнавався про цікаві старти, рекомендації по дієті. Власне тоді вперше й звернув увагу на застосування ТОПамти таких «екзотичних» засобів відновлення як льодяні ванни, лімфодренажні штани та електроміостимулятори. Перші два засоби – розглянемо трохи згодом, ав цьому матеріалі – поділюся враженнями про використання електроміостимулятора Compex SP 8.0.

Електро-м’язева (електроміо) стимуляція (EMС) – це технологія, яка вже понад 30 років застосовується в медичній галузі фізіотерапевтами для прискорення реабілітації та лікування ряду захворювань пов’язаних з порушенням м’язевого тонусу. Принцип дії ЕМС полягає у електричній стимуляція нервових закінчень і м’язів, що здійснюється за допомогою передачі струму від міостимулятора до тіла людини через електроди.

Хоча найбільш активно ЕМС застосовувалася для прискорення реабілітації атлетів після травм, зараз вона має багато застосувань у різних видах спорту: силові тренування, витривалість, гіпертрофія м’язів, відновлення, управління болем та інше. Наразі, вчені не рекомендують розглядати ЕМС як заміну тренувань самих по собі, адже окрім впливу безпосередньо на м’язи тренування ще й здійснюють позитивний вплив щонайменше на роботу серця та когнітивні функції. Втім, є докази, що як доповнення до тренувань чи використання для відновлення – електроміостимуляція може покращувати результати навіть елітних атлетів.

Вперше я побачив електроміостимулятор Compex у дії на цьогорічному Chornohora Sky Marathon, – кілька наметів Compex стояли у старт/фінішній зоні. Однак, а ні перед стартом, а ні після фінішу спробувати на собі дію присторою, який до цього бачив тілки на фото-відео – не вийшло.

Знов побачив намети Compex аж після півмарафону в рамках Wizz Air Kyiv City Marathon – у масажному містечку. Тож замість традиційного післяфінішного масажу від «Масажного патруля» – вирішив перевірити нові технології в дії. Не встиг зогледітися – як вже мої ноги обплетені купою дротів, що тягнуться від Compex SP4.0, а м’язи починають ритмічно посмикуватися. Відчуття – зовсім інші, ніж від класичного масажу!

Після такого першого досвіду – вже за тиждень мав можливість використовувати більш «просунуту» версію електроміостимуляторів – модель Compex SP 8.0 під час Бігового табору у Каппадокії та для відновлення після 120км гонки Salomon Cappadocia Ultra Trail. Хоча прилад має кілька десятків програм, я в основному використовував режими: відновлення, різні види масажу та зменшення м’язевого болю.

Загальні враження

Ефективність

В силу суб’єктивності подібних вражень та оцінок – тут для мене основним індикатором були власні суб’єктивні відчуття під час 120км гонки в рамках Cappadocia Ultra Trail, яку біг через три дні після сходження на вершину вулкана Ерджіяс (3900м). Підйом на вершину вулкану, – а це майже 2000м набору (стартували із 2100м) і 9 годин на ногах, досить серйозне навантаження, особливо перед 100км+ ультрою. Тож для того, аби відновитися перед ультрамарафоном довелося застосувати весь наявний арсенал засобів для відновлення в тому числі Compex SP 8.0. Нас було 7 учасників табору – тому користувалися SP 8.0. по-черзі. Старався робити відновлення або масаж зранку та ввечері, що дозволило за ці три дні суттєво зменшити м’язову напругу і покращити стан ніг. Під час старту (Cappadocia Ultra Trail-2019: перша ультра 100км+ і рятівні мандарини) невелика важкість в ногах трохи зберігалася – але не критична. Доречі, усі учасники табору успішно фінішували свої дистанції й не тільки я потрапив у призи (Золота осінь: перемоги українців на Salomon Cappadocia Ultra Trail 😉

Після фінішу 120км ультра гонки – ноги були в досить кепському стані. Але використовуючи Compex разом з іншими видами відновлення – зміг швидше ніж зазвичай повернутися до тренувань, незважаючи на переїзди та завантаженість на основній роботі після повернення.

Мобільність

Протягом тижня Бігового табору у нас було чимало поїздок по Туреччині. Тому, дуже зручно було мати можливість зробити масаж стегон та литок – просто сидячи у машині під час поїздки. Ми брали прилад з собою скрізь!

Зручність

Compex SP 8.0 – зручний у використанні не тільки з огляду на його маленькі габарити та мобільність (невеликий чемоданчик), а й на те, що прилад подає струм на електроди безконтактно. Тобто немає пучка проводів, які обплітатимуть ваші ноги, плутатиметься, зачіпатиметься за щось як у більш ранніх моделей. Достатньо прикріпити електроди і запустити потрібну програму.

Хоча 20 хвилин використання ЕМС і не дадуть такого ефекту, як 20 хвилин масажу фахівця але з багатьох причин – використання Compex може бути зручнішим за масаж. По-перше, хорошого фахівця масажиста – ще потрібно знайти, й дужже рідко хто може собі дозволити брати масажиста закордон на змагання. По-друге, добирання до масажиста – це теж певний часоресурс. По-третє – послуги хорошого масажиста коштують дорого. З огляду на другий і третій пункти вартість і час – ви навряд зможете дозволити собі більше одного сеансу масажу на тиждень. Звісно, маючи Compex SP 8.0 під рукою – можна робити відновлювальні сесії та масаж хоч після кожного тренування 😉

User-friendly

Програмне забезпечення – дуже практичне та зручне у користуванні. Навіть якщо ви берете у руки прилад вперше – можна швидко розібратися. Крім того, можна встановити Compex coach на телефон з більш докладним описом програм і рекомендаціями по їхньому застосуванню.

У Compex SP 8.0 сила струму регулюється muscle intelligence (MI), який автоматично сканує ваші м’язи і встановлює оптимальну інтенсивність скорочення для потрібної програми, що теж спрощує використання.

Наразі, після використання Compex SP 8.0 можу сказати, що це досить ефективний та зручний інструмент для відновлення м’язів після важких тренувальних робіт, змагань. Мені дуже імпонує його зручність у використанні та мобільність завдяки чому навіть у найбільш завантажені дні, коли тренування доводиться поєднувати із відрядженнями чи 4-5 годинними сесіями лекцій – час на використання можна легко знайти. Звісно, процес відновлення комплексний. А відповідно потребує такого ж комплексного підходу й застосування цілого арсеналу інструментів в т.ч. таких «базових» як сон та дієта. Однак, у гонці на відновлення – Compex SP 8.0 дає суттєву перевагу!

Категорії: Uncategorized

0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *