Чимало любителів бігу планувало основні старти у весняному сезоні на квітень-травень. Наразі всі міжнародні стартивідмінено або ж пересено осінь, відтерміновано проведення чемпіонатів країн, під питанням навіть – проведення Олімпійських ігор в червні. Локальні змагання, в тому числі трейлові, гірські старти – також відміняють і прогнозувати подальшу ситуація з поширенням COVID-19 – складно.
На порядку денному – соціальне дистанцювання і докладання усіх можливих зусиль на рівні урядів країн, місцевої влади аби стримати стрімке поширення коронавірусної інфекції (COVID-19: куди бігти і що робити?).
Як же тренуватися далі? Як діяти тим любителям бігу, які ось-ось мали виходити на пік форми орієнтуючись на забіги у квітні-травні?
Чи варто шукати локальні/неофіційні старти (з усіма витікаючими ризиками і без гарантій, що ті відбудуться)? Чи, можливо, слід зосередитися на виконанні тренувального плану але замість цільового старту провести контрольний пробіг (“прикидку”, піти в “міжсезон”, відпочити й потім знову набирати форму з прицілом, скажімо, на літні гонки чи аж на осінь?
Як загалом вартує планувати будувати свій тренувальний цикл у ситуації, яка склалася?
З цими непростими питаннями я звернувся до відомих тренерів, які працюють з професійними атлетами, а також із любителями бігу в т.ч. трейлраннінгу, гірського бігу, скайраннінгу, а також – тріатлону.
Сергій Романчук
головний тренер штатної збірної команди України з легкої атлетики (з витривалості), заслужений тренер України
Так, ситуація дуже складна. Вчора частину атлетів збірної повернули з навчально-тренувальних зборів, частині – продовжили навчально-тренувальні збори. Наразі всі чемпіонати України відміняються, навіть Олімпійські ігри під великим питанням…
Тренувальний процес і ту працю, яка була зроблена зимою і на початку березня – її треба довести до кінця. Зробити десь тренувально-контрольнийний старт в середині чи кінці квітня і потім на травень – вийти з форми, робити тільки підтримуючі тренування. Що стосується всіх гірських і трейлових стартів, чемпіонатів Європи – буде видно ближче до кінця травня.
Після відпочинку у травні – все з початку: підготовчий період, загально-фізичні вправи та входити у форму. І вже на вересень готуватися на всі пробіги та марафони.
Костянтин Лебедєв
заслужений тренер України з легкої атлетики, майстер спорту, європейський рекордсмен серед юнаків в забігу на 10000 метрів. Бронзовий призер чемпіонату Європи серед ветеранів у забігу на 5000 метрів, 7-кратний переможець чемпіонатів СРСР серед юнаків та молоді з бігу на довгі дистанції. Рекордсмен СРСР на дистанції 10000 м. Призер матчу СРСР-США серед юніорів. Призер Афінського класичного марафону 1978 року. Співзасновник і тренер Академії Бігу Лебедєвих
Відразу зазначу, що це – моє особисте ставлення. Ця зараза (COVID-19, ред.) не мине до осені, як мінімум. Приймати участь в змаганнях або прикидках наразі вкрай небезпечна ідея, оскыльки вірогідність заразити один одного існує.
Продовжувати тренуватися обов’язково, до 5-6 разів на тиждень, але в 2/3 зусиль, заради зміцнення імунітету. Адже вихід на пік форми призводить до вкрай мінливого стану імунітету – як ходіння по лезу ножа…
Тренування тільки в зеленій зоні, не по вулицях (це, доречі, заборонено зараз в Європі, оскільки вірус падає і живе декілька днів на повехні). Засоби тренувань – найрізноманітніші, не зосереджейтеся на результатах в цих умовах! Біг у задоволення та заради зміцнення здоров’я!
Олексій Прокопенко
трейлранер, ультрамарафонець, скайранер, альпініст, учасник чемпіонатів світу та Європи зі скайраннінгу, трейлраннінгу та гірського бігу, засновник і головний тренер Endurance SchoolДумаю що всі плани треба зміщувати на літо / осінь і підводити хлопців та дівчат саме до цих стартів. Зараз ситуація така, що гадаю скасуванням весняних стартів все не закінчиться, змагальний період зміщується на другу половину літа й осінь. Тому, – додаємо більше загальної фізичної підготовки, не значно знижуємо об’єми і тренуємося заради здоров’я – це основна мета всіх тренувань, – я завжди наголошую на цьому. Звичайно можна організувати собі контрольне тренування невеликого обсягу, навіть якщо ви готувалися до ультрамарафону. Справа в тому, – всі ультрадистанції вимагають від організму величезних енерговитрат, що тягне за собою зниження імунітету, а в ситуації, яка склалася цього робити точно не варто.
Звісно, багато хто готувався до Гуцул трейлу, інших ультратрейлових стартів але вбивати себе таким контрольним тренуванням – точно не варто!
Зараз слід приділити більше уваги старим травмам, попрацювати над технікою і прокачати слабкі місця.
Сергій Попов
майстер спорту, чемпіон України з гірського бігу та трейлу, тренер Salomon Running Club Ukraine
Як на мене, в нинішній ситуації, при всій її трагічності, є деякий позитив для бігунів-аматорів.
По-перше, – це можливість зупинитися та згадати заради чого насправді ми бігаємо. А це точно не заради одного, чи навіть десяти змагань. Все ж мета – це ставати кращими, розширювати свої можливості як людини, насолоджуватися процесом.
По-друге, зараз багато хто змагається за принципом “чим більше, тим краще”. Тут прослідковується чітка закономірність – той, хто стартує “щотижня” майже 100-відсотково заробить собі якусь травму – чи то коліно, чи стопа чи ще щось. І те, що змагань весною стане менше, реально врятує багатьох “мультистартерів” від серйозних проблем.
По-третє, ця вимушена пауза в змаганнях дає можливість нарешті ПОВНОЦІННО підготуватися до змагань восени (ми ж віримо в найкраще, правда). Бо важко побудувати ефективний план, коли між закінченням одного сезону та початком іншого – лише кілька тижнів.Як я працюю зі своїми підопічними зараз. Зменшуємо навантаження – це головний профілактичний засіб для зменшення ризику захворіти чи хоча б зустріти вірус з міцнішим імунітетом. Поточний тренувальний цикл завершуємо контрольним бігом на коротшій за змагальну дистанцію – це дає інформацію для визначення подальших цілей та побудови плану. Ну і готуємося “грати в довгу”. Треба усвідомити, що навіть з відміною стартів весни, до нових стартів – літніх, осінніх – часу не так вже й багато. Ці пару місяців промайнуть дуже швидко. Отже найгірше, що зараз можна зробити, це опустити руки та перестати тренуватися. Доля дає нам можливість підготуватися краще, тож треба цим користатися!
Юрій Клім
призер і переможець багатьох змагань з трейлраннінгу та тріатлону, фінішер Marathon des Sables (250 км по Сахарі) і Transalpine-run (близько 300 км Альпами), учасник чемпіонату світу з IRONMAN на о.Кона 2017р., тренер
Мене, як і будь-якого іншого бігуна та й взагалі будь-якого спортсмена, торкнулася історія скасування всіх весняних змагань. Починаючи від локальних і закінчуючи мейджор марафоном. Але найголовніше – шукати в усьому позитив. Я завжди кажу, що головне бути готовим, і не важливо до чого і коли))
Тим, хто готувався до весняного сезону змагань, а таких точно 99.9%, потрібно продовжувати тренуватися. Продовжувати набирати форму і ставати сильнішими в міру можливостей і доступних на зараз тренувальні варіанти (плавцям і триатлетам зараз найскладніше). Офіційні старти всі скасовані та й локальні теж. І взагалі, будь-яка нормальна організація / компанія / людина не візьметься за проведення будь-якого заходу в цей період! Тому варіант змагань в масовці – відпадає відразу.
Дуже хороший варіант це провести контрольне тренування, так би мовити змагання з собою, на заплановану дистанцію. Бігунам тут найпростіше: виходь в ліс, парк, поле і біжи на час ту дистанцію до якої готувався. Так, це не змагання, немає ідеальних умов, адреналіну і всіх пов’язаних з цим бонусів. Але це краще ніж розслаблятися та/чи впадати у відчай. І так, швидше за все, ви відкриєте для себе нові якості і мотивацію.
Можна пробігти не всю дистанцію, особливо якщо готувалися до ультрамарафону, а по-коротше. Але краще це зробити і перевірити себе. А після цього продовжувати тренуватися за наміченим планом і сподіватися, що літо і осінь будуть насиченими спортивними подіями!)
Все що перерахував вище, робимо з моїми підопічними) Хто готувався на квітневі забіги, проведуть тестове тренування на певні дистанції.На даний момент я сам знаходжуся на Кіпрі. Планував починати сезон тріатлону та велозмагання тут але, ясна річ, зараз все скасовано. Тому наразі – продовжую тренуватися.
Без сумніву рівень мотивації апо-первах падає, адже була мета, були амбіції на березень і квітень. А змагання – це найкращий мотиватор, який рухає нами. Але потрібно тверезо оцінювати ситуацію, що склалася, приймати це, адаптувати під себе і незважаючи на обставини продовжувати тренуватися. Приділіть час своїм слабким сторонам, а такі у всіх є, робіть те, на що зазвичай не вистачає часу або сил. І сподіваюся, що вже влітку можна буде повернутися до змагань, групових тренувань та невіртуального спілкування з однодумцями!)
Всім здоров’я!
Якщо стаття Вам сподобалася – тисніть ❤️
Також -Ви можете підтримати блог time2trail нa Patreon.
Дякую!!!
0 коментарів