Ми розвіртуалізувалися з Анею у Шамоні в кінці серпня цього року. Я ще накульгував після фінішу ССС UTMB, а от Аня приїхала підтримати і зустріти на фініші друзів з бігового клубу Ліону та нашу Оксану Рябову, які тільки завершували основну дистанцію UTMB. А ще, по-можливості, зробити інтервальне тренування тут у горах:)
Історія Ані Дармограй захоплює своєю динамічністю, а сама Аня – позитивною енергетикою та любов’ю до гір. Ми поговорили про спринт і ультра, про цікаві старти й неймовірні пейзажі в Альпах, про важливість відновлення після тренувань і… ще більшу важливість не проспати життя, яке у кожного з нас одне...
Маю надію – ця наша розмова послугує хорошою мотивацією продовжувати тренуватися для всих, хто вже скучив за горами та з нетерпінням чекає на початок нового бігового сезону:)
Побігли!
Анна Дармограй – PhD з хімії, найкраща спортсменка року в категорії Short Української трейлової премії (2020р.). Переможниця і призерка багатьох престижних трейлових стартів. Спортсменка, яка показала найвищий Performance Index ITRA серед українок у 2021 році – 702 бали за гонку High Trail Vanoise.
Серед перемог 2020-2021рр.:
- Hoka XTrail Courchevel (33k, +2160m)
- High Trail Vanoise – Trail des 6 Cols (43k, +3410m)
- Serre Che Trail Salomon – Grand Tour des Cerces (60k, +3960m)
- Trail Des Cabornis (22km, +1070m)
- Trail de la Sainte Baume Boucle Cugeoise (24km, +1330m)
- Raidlight Winter Trail (14km, +710m)
Аня, розкажи трохи про себе: де народилася, навчалася/навчаєшся, де живеш, працюєш зараз, чим займаєшся окрім трейлів?
Для початку – я уманчанка по народженню, дитинство і шкільні роки провела також в цьому місті. Після закінчення колегіуму поїхала на навчання в Київ. Бакалавра отримала в Київському Політехнічному Інституті (КПІ), під строгим наглядом Менделєєва, вивчала Хімію 🙂 Після бакалавра була можливість від хім. факультету отримати ступінь магістра у Франції, от я нею і скористалася, щоб отримати французький диплом з неорганічної хімії в країні Стендаля. Потім, після трьох років аспірантури отримала ступінь PhD (доктора наук) з хімії і працювала як науковець в фізико-хімічній сфері. Але моїм справжнім покликанням виявилося викладання, тому вже три роки я вчителюю, викладаю фізику і хімію в Ліцеї (школа для старших класів) в місті Ліон.
Як ти почала займатися бігом? В котромусь із інтерв’ю ти казала, що бігала спринт, коли ще жила в Україні, це було вже в університеті?
Бігаю ще з народження… Як казала моя мама, – це все тому, що спокійно ходити я не вміла 🙂 В школі часто брала участь в легкоатлетичних міжшкільних змаганнях. Продовжила цю місію і в КПІ, виступала за університет і розвивалася під наглядом супер тренера Ковальчук Валентини Сергіївни. Моїми дистанціями були: 60м, 100м і рідше 200м. Тренувалася регулярно 4 рази на тиждень але це залишалося на рівні хобі й вище 2-го розряду я не отримала 🙂 Мій переїзд до Франції у 2011 році поклав кінець моїм тренуванням і легкій атлетиці.
А як же ти потрапила у трейловий біг?
До трейлу мене привела любов до гір 🙂 В 2016 році я займалася наукою у місті Марсель, на той час я практикувала вже багато походів. Так, в 2014 році здійснила Tour du Mont Blanc – це піший маршрут навколо гори Монблан, який повністю повторює трек найдовшої дистанції UTMB (171k, +10000). Ми пройшли цей маршрут зa 7 днів, я все дивувалася як його можна йти два тижні чи більше. Власне, у Марселі я і почала свої тренування в трейловому клубі (Marseille Trail Club). Доречі Національний парк Каланки вважаю своїм другим домом, де я навчилася бігати трейл.
Підготовка
Аня, розкажи будь ласка як тренуєшся: які об’єми набігаєш, хто тобі складає тренувальний план на сезон? Чи відвідуєш тренувальні табори, кемпи? Чи тренуєшся на висоті?
Якщо честно, об’єми особливо не рахую. Оскільки я багато працюю, на тренування в мене не дуже багато часу але годину на день маю. Тому – я за ефективність. Моїм біговим планом займається мій друг Ніколя Гутеван, він мені все й розплановує відповідно до моїх змагань, які я, звісно, сама обираю.
А як виглядає твій «стандартний» підготовчий тиждень у базовому періоді?
Зазвичай понеділок в мене вихідний, вівторок і четверг спеціальні тренування, в середу і п’ятницю, або легка пробіжка (10км) або силові вправи для підкачки. Для нашої дисципліни важливо мати сильне тіло, тож у мене щонайменше один день на тиждень присвячений силовим вправам. На вихідних, в залежності від сезону, або бігаємо в горах трейл, або ходимо у похід, катаємося на велосипедах, або ж на лижах в зимову пору:-)
Тобто вихідні у тебе – це, по-суті, два дні з щонайменше кількома годинами помірної аеробної аутдор активності?
Так! Особливо взимку, коли лижний сезон відкривається, суботу і неділю ми з друзями проводимо на лижах (ski touring). Це хорошиий замінник трейлу в цей період.
Як ти відновлюєшся після тренувань? Чи достатньо маєш часу на сон, масаж і т.д.
Насправді ні… Я небагато сплю – всього 6/8 годин. Знаю що цього недостатньо але завжди собі кажу, що у нас одне життя, тож не хочу його проспати 🙂 А от самомасажі своїм ногам дуже часто роблю, це сприяє швидшому відновленню.
… у нас одне життя, тож не хочу його проспати 🙂
Як ставишся до музики під час бігу? Змагань?
З музикою бігаю лише під час пробіжок в місті, щоб не чути автомобільного трафіку. А на змаганнях музику взагалі не слухаю, я люблю поговорити з бігунами, плюс бути “тут і зараз”, присутньою в цьому моменті. Моя найулюбленіша музика – звуки природи 😉
Чи використовуєш масаж, ролли, перкусійні масажери чи інші фізіопроцедури/девайси?
Краще наших рук нічого немає але є в мене масажний рол і масажний пістолет, які набагато рідше використовую.
Ти зазвичай тренуєшся сама чи в компанії?
Тренуюся або сама або з друзями мого Ліонського або Марсельського трейлових клубів – Lyon Mountain Trail & Marseille Trail Club.
Спорядження
Розкажи про екіп, який використовуєш на тренуваннях і під час змагань: кросівки, одяг, наплічник, гаджети і т.д. Чи користуєшся палицями?
Що ж, почну зі взуття. Бігаю у Perigrine від Saucony вже декілька років, оскільки мені вони дуже зручні. Наплічник в мене класичний Salomon Adv Skin 8 Set, а годинник Garmin Fenix 5S Plus, мій вірний друг в горах. Палиці часто використовую – Black Dimond Distance Carbon. З приводу одягу я не особливо вибаглива, на змаганнях частеноко в футболках від Compressport, шорти від української марки Vector. А на тренуваннях бігаю в футболках, які дають під час змагань:)
…на тренуваннях бігаю в футболках, які дають під час змагань 🙂
Дієта
Як зазвичай харчуєшся? Чи дотримуєшся якоїсь спеціальної дієти?
Насправді дієти в мене немає, але є декілька маленьких звичок… Дуже люблю овочі та фрукти і їм їх багатенько. Коли голодна підгизаю горіхи, а так їм майже все. Ось рік як намагаюсь вживати менше м’яса і п’ю більше натуральних соків та багато води.
Що використовуєш на рейсах, який маєш режим харчування-гідратації? (гелі, ізотоніки)
Під час змагань споживаю фруктові енергетичні пюре, банани та фруктові желатинові палички, так як мені важко пережовувати щось занадто тверде. Гелів я не споживаю, лише інколи добавки магнезію та натрію, якщо змагання більше 4 годин.
Яка твоя улюблена страва?
Люблю борщ і суші:)
Психологія, мотивація
Які довготривалі бігові цілі тебе мотивують тренуватися зараз? Які старти є у твоєму wish-listi?
Напевно моя основна мотивація – це мати сили і здоров’я для того щоб продовжувати насолоджуватися горами на змаганнях з крутими пейзажами протягом всього життя. І, звичайно, цікавість відкрити нові горизонти. Насправді, мій wish-list – величезний! Втім, є декілька рейсів які б ну дуже хотіла би пробігти: Sierre-Zinal, Dolomites Skyrace… Але як показує досвід, – всьому свій час.
Ти поступово переходиш з коротких трейлів в ультра. Чому так? І що приваблює тебе в ультратрейлах?
Поки ще не перехожу, просто потрошку збільшую дистанцію, але до стомильника ще далеко:)
Скільки тривала найдовша твоя ультра наразі?
Найдовшою гонкою у мене була 60-и кілометровий Serre che trail, мій останній старт в цьому році, під який бігала інтервали в Шамоні;) Він тривав – 8 годин…
На чому фокусуєшся, коли треба бігти багато годин поспіль?
Якщо чесно – про різне. Про життя, вирішення якихось своїх проблем, про роботу і взагалі різні філософські думки з’являються… А інколи медитую та молюся…
Які змагання були для тебе найважчими і чому?
2017 рік Trail Roc de la Lune (30k, +2000m). Трейл був не важкий, але от умови були пекельні. Кінець травня, злива з початку до кінця, пронизливий холод з сильним вітром… Закінчилось все сильною гіпотермією і втратою пам’яті про те як добігла до фінішу:)
Напевно, якби ми в деталях пам’ятали що таке біг у горах, ультра й свій попередній досвід – трейлраннерів та ультрамарафонців були б одиниці:) А скільки по часу зайняла ця пригода?
Гадаю – так:) Та пригода зайняла аж 4 години.
Що тебе мотивує у тяжкі моменти перегонів? Що змушує незважаючи на обставини рухатися вперед?
Я дуже люблю гори і ця цікавість побачити, що ховається за цією горою, або що буде далі, допомагає мені завжди фокусуватися на тому, що попереду і не концентруватися на негативному. Кожен раз я собі кажу, що я так рада бути тут, на природі, в горах, і що маю можливість і здоров’я взяти участь в змаганнях, що все сприймається в задоволення. При такому підході, виходить, просто немає іншого вибору як перетнути фінішну лінію!
Я дуже люблю гори і ця цікавість побачити, що ховається за цією горою, або що буде далі, допомагає мені завжди фокусуватися на тому, що попереду і не концентруватися на негативному.
Хто зі спортсменів трейлраннерів, але не тільки – для тебе орієнтир? На кого рівняєшся, ким захоплюєшся?
Якщо честно, кумирів в мене немає, оскільки я захоплююсь кожним, хто займається цією нелегкою дисципліною. Кожен біжить трейл на своєму рівні і це – надихає! Є, звичайно, світові лідери і трейлові спортсмени, які мене мотивують: Maud Mathys, Emilie Forsberg, Mimi Kotka, Andrea Huser (RIP). Але рівнятися з ними та й між собою не варто, на мою думку. Ми всі різні, у кожного своя історія, і мені хочеться написати свою, індивідуальну і особливу.
Ми всі різні, у кожного своя історія, і мені хочеться написати свою, індивідуальну та особливу.
Захоплення
Які маєш захоплення окрім бігу?
Люблю подорожувати (кожен рік відвідую нові країни), люблю читати (психологію, історію, класику), захоплююся мовами (наразі вчу італійську), займаюся лижами, скелелазанням і в цьому році почала займатися альпінізмом (в серпні підкорила мої перші дві вершини 4000м – Castor і Pollux ).
А яка твоя улюблена книга (чи 2-3)? Читаєш щось із сучасної літератури?
Із улюблених книжок: Пауло Коельйо “Алхімик”, Мирослав Дочинець “Лад”, Крістофер Макдугл “Народжений бігати”. Так, сучасних авторів також читаю, регулярно забігаю в Книгарню Є:) Останні, які вразили, – Віктор Франкл “Людина в пошуках справжнього сенсу” та “Наш дивакуватий мозок” Дін Бернетт.
Чи вистачає часу на все і як суміщаєш – роботу, біг, інші захоплення?
Часу не вистачає звісно… 🙂 Наперно допомагає те, що я гіперактивна і все одно не можу всидіти на одному місці!
Плани
Які бігові цілі маєш на найближчі роки?
Хочу й далі бігати трейл, брати участь у змаганнях світового рівню та продовжувати покращувати свої навички в альпінізмі. І, звісно, бажаю взяти участь в одній із UTMB races 😉
Чи хотіла б пробігти щось в Україні?
Ой, дуже хочу потрапити на Chornogora Sky Maraton, цей забіг в моєму wish-listі, а так поки ще не ознайомилась з повним списком трейлів в Україні.
У тебе зараз один із найвщих рейтингіів ITRA серед українок, якщо тобі запропонують виступити за збірну України на чемпіонаті світу – погодишся?
Звісно! Це моя мрія представити свою Батьківщину на світовій першості! У 2021 році відбіркові змагання я, на жаль, пропустила але зараз чекаю інформації про дату відбору наступного року й зроблю усе аби на ці змагання потрапити!
Що для тебе трейл зараз?
Трейл для мене – це не просто хобі, це мій спосіб життя, з любов’ю і повагою до природи та гір. Це також прояв сміливості й натхнення, в якому присутні елементи челенджу з самим собою і бажанням зробити краще наступного разу.
Дякую за цікаву розмову, Аня! Зичу тобі нових перемог, цікавих стежок, фантастичних пейзажів під час пробіжок та класної бігової компанії! І, маю надію, ще не раз зустрінемося у Шамоні;)
Оксана Рябова: «Ультра- це не тільки про біг…»
Ультрамарафон і ментальні стратегії чемпіонів (Part 2): Оксана Рябова
CCC UTMB-2021: на 100 км ближче до Мрії
Інтерв’ю на Ультра Чат UA:
Епізод 26: Анна Дармограй – Найкраща спортсменка “SHORT” Українська Трейлова Премія
Фото: архів Анни Дармограй
1 коментар
Олексій · 22.12.2021 о 19:53
Умнічка! Ань, мотивуєш неймовірно. Дякую.