Проблема сучасної людини не в тому, що вона мало знає. Нас просто напихають знаннями під зав’язку у школі та університеті! Інша справа, скільки з того, що “за плечима не носити” – ми використовуємо в реальному житті?
Про SWOT-аналіз багато хто міг чути на курсі економіки в університеті. Я теж про нього читав ще на другому (чи третьому) курсі НаУКМА і так само – успішно забув після здачі іспиту:) Але оскільки певний час працював з інноваціями та стартапами, то час від часу на нього наштовхувався в різних статтях та кейс-дослідженнях.
І от, в далекому 2017 році, почав готувався до свого першого ультрамарафону – Chornohora Sky Marathon. Виявилося, що в ультратрейлі – стільки різних факторів на які потрібно зважати при підготовці! Тут і погода, і харчування-гідратація, дії суперників, особливості маршруту… Як же то все врахувати? Як спланувати гонку так, аби бути підготованим до максимальної кількості факторів? Ось тут і прийшла ідея використати SWOT-аналіз. Що ж з того вийшло?
***
Власне, сам SWOT-аналіз – це досить зручний метод стратегічного планування, який використовують переважно при роботі з організаціями, компаніями для того, щоб допомогти визначити свої сильні і слабкі сторони, можливості і загрози, пов’язані з конкуренцією або плануванням проектів. Втім, можуть застосовувати і у психології – для аналізу особистості людини, наприклад.
SWOT – це акронім слів:
· Strengths (Сильні сторони);
· Weaknesses (Слабкості);
· Opportunities (Можливості);
· Threats (Загрози).
Зазвичай оці 4-и фактори зображують у вигляді ось такої матриці:
Коли потрібен SWOT-аналіз для ультра?
В ідеалі має сенс проводити SWOT-аналіз на початку підготовки до ультрамарафону. Особливо він буде корисний, якщо Ви біжите ультру вперше. Втім, і для гонок на яких Ви ще не бігали, а хочете показати хороший результат – він також стане у пригоді.
Можна, звісно, застосовувати SWOT-аналіз ближче до гонки – ефект буде але вже меншим, чому – зараз розберемося.
SWOT-аналіз і ультрамарафон
Як же можна застосовувати SWOT-аналіз для підготовки до ультрамарафону? Дуже просто. Так само, малюємо матрицю в якій записуємо:
Сильні сторони
Якщо Ви пробігли не один трейл (нехай і не ультра) і знаєте, що це таке – це Ваша сильна сторона: трейловий досвід. Якщо Ви маєте за плечима багатий туристичний досвід походів і знаєте Карпати, як свої 5 пальців – це теж великий плюс: знання місцевості. І так далі, залежно від Вашого досвіду у колонці може бути як дуже багато всього, так і не дуже.
Слабкі сторони
Старт ультра о 22:00, а Ви ніколи не бігали вночі у горах? Це, звісно, в мінус. Не вмієте користуватися трейловими палицями, а треба підніматися на Піп Іван, Говерлу, Петрос? Теж – слабка сторона. Продовжуйте записувати. На етапі підготовки – слід бути максимально об’єктивними і чесними перед собою.
Загрози
Тут слід врахувати ті фактори, які можуть суттєво вплинути на результат гонки, якщо Ви не зможете максимально нівелювати їхній вплив. Наприклад, спека під час денного старту. Можна отримати тепловий чи сонячний удар, якщо цей фактор не врахувати. Травмування. Один необережний крок на спуску – і гонка може для Вас закінчитися. Як діяти у такому випадку? Перерахуйте усі можливі загрози для Вашої гонки.
Можливості
Це те, що виникає завдяки Вашим сильним сторонам або ж завдяки роботі над слабкими чи загрозами. Наприклад, якщо Ви швидко бігаєте шоссе на довгі дистанції – у Вас буде можливість непогано відірватися від суперників на першому 11км відрізку до початку підйому на Піп Іван. Або ж Ви дуже добре знаєте шматок дистанції між Говерлою і Петросом (де там є джерела) – це також можливість менше брати води з собою і т.д.Доречі, розповідав про застосування SWOT-аналізу для підготовки до ультратрейлу в своєму інтерв’ю у подкасті УльтраЧат UA: Епізод 5: Олександр Скороход
Робота зі слабкими сторонами і загрозами
Власне це наступний етап – адже слабкі сторони слід скоригувати і посилити, а щодо загроз – або їх максимально нівелювати або ж визначити план дій, там, де вплинути на них неможливо в принципі.
Наприклад, моєю слабкою стороною при підготовці до першого для мене Chornohora Sky Marathon був невеликий досвід бігу з великим (на той час:) набором – аж 3000м. Відповідно, в тренуваннях – максимально використовував гірки. Прикупив трекінгові палиці. Вони були незручні та «важкі», порівняно з карбоновими але все ж допомагали.
Серед загроз, наприклад, розглядав судоми. Прихопив ампулу з рідким магнієм (Nutrixxion), яка стала в пригоді під Петросом. А ще тепловий удар. Тут приділив увагу підбору максимально легкого екіпірування та дотримання режиму гідратації.
Повністю моя SWOT-матриця виглядала ось так:
Повну версію статті – даю підписникам на time2trail на Patreoni. Всього за ̶ч̶а̶ш̶е̶ч̶к̶у̶ ̶к̶а̶в̶и̶ 1$ Ви можете отримати доступ до десятка різних матеріалів: про нюанси підготовки до ультри, мотивацію, засоби антистресу, тренувальний план – те, що використовую в своєму тренувальному процесі.Якщо цікаво – welcome! ;)Що це за платформа і чому взагалі я завів ще один блог на Patreoni написано тут: Time2trail on Patreon: якщо пишуть про трейли – значить це комусь треба?
Ваша підтримка – це можливість для мене приділяти більше часу блогу, а значить – створювати ще більше цікавого і корисного україномовного контенту про біг, трейл, ультра та здоровий спосіб життя! ????
Звісно, як показав досвід – не всі рішення були оптимальними. Про це докладно писав у своєму біговому звіті. Марафон і… ще трішки? А що як пробігти УЛЬТРА?
Втім, вважаю, що проведений аналіз гонки допоміг значно зменшити кількість помилок і показати непоганий результат – 3 місце в абсолюті. Друга спроба – була більш успішною, – 2 місце в абсолюті. Хоча гонки не зовсім коректно співставляти, бо в 2019р. старт був у ночі: Нічна ультра Чорногорою: штурм Гутин Томнатика, кава на Говерлі та підступні судоми
Кому НЕ варто застосовувати SWOT-аналіз
Як на мене, немає сенсу “мучити себе” SWOT-аналізом, якщо:
1. Ваша мета – пробігти-пройти (першу) ультра у задоволення
В такому випадку достатньо буде просто продумати можливі несприятливі фактори (загрози) з якими Ви можете зіткнутися під час гонки: спека, часові ліміти, великі відстані від КП і т.д. Та придумати що будете з цим робити.
Втім, приїздити на старт без такого мінімального плану – з високою ймовірністю може означати передчасним фінішем на Піп Івані…
2. Ви готуєтеся до ультрамарафону з тренером
Зараз чимало тренерів з хорошим ультратрейловим досвідом, які можуть підготувати Вас, залежно від Вашого попереднього досвіду але в середньому – за пів року-рік до 60км ультрамарафону. При цьому, знаючи Ваші сильні та слабкі сторони, а також особливості гонки – вони план підготовки до ультра та задачі на гонку адаптуватимуть під Ваш рівень та Ваші цілі.Хоча, як на мене, самостійно провести аналіз обраної ультрагонки, чи тренуєтеся Ви з тренером чи готуєтеся самостійно, в будь-якому випадку – буде корисно! І – цікаво 🙂
3. Якщо Ви вже пробігли не одну ультру і бігали сам Chornohora Sky Marathon
Тут достатньо врахувати попередній свій досвід, з якими проблемами стикалися під час ультратрейлів – і як можна було б цих проблем уникнути в майбутній гонці, а також ефективно використати свої сильні сторони, щоб показати гарний результат.
В решті випадків, як на мене формат SWOT-аналізу буде дуже навіть буде помічним. Навіть, якщо Ви звикли проводити докладний аналіз маршруту гонки, планувати харчування-гідратацію, прийом електролітів і т.д. SWOT-матриця часто допомагає виявити ті проблеми, які, можливо, не одразу помітно, а також, що важливо – згенерувати рішення чи кілька варіантів рішення цих проблем.
То чому б не спробувати?
І на останок…
SWOT-аналіз – це не панацея. І не чарівна паличка, яка дозволить обхитрувати погоду, суперників та стати чемпіоном. Все одно буде важко і складно, – бо це ультра. Все одно будуть помилки, тим паче, якщо це – перша ультра. Готуйтеся до ультрамарафону заздалегідь. Вчіться на помилках (краще – чужих:). Використовуйте Ваші знання з інших сфер та досвід. Хочете зі SWOT-аналізом, хочете – без, головне – привчайте працювати не тільки ноги, а й мозок. Адже це – основний “інструмент” Homo sapiens! І бігайте ультра – в задоволення!
P.S. Щоб не відповідати кожному окремо, одразу пишу, – що цього року Chornohora Sky Marathon – не бігтиму. Тут наклалося чимало факторів але основні: маю на цей рік цільові дистанції 100к, складна логістика, мало часу на відновлення після шосейної ультра, яку біг у кінці липня. Тому, маю надію – зустрінемося вже на Skole Ultra Trail!Успішних стартів !
Фото обкладинки статті: Chornohora Sky Marathon
Також – Ви можете підтримати блог time2trail нa Patreon.
Дякую!
0 коментарів