Коли я побачив прізвища переможців цьогорічного Chornohora Sky Marathon (CSM) – у мене спершу виникло дежа вю із 2016 роком і ностальгія. Ностальгія, бо хіба можна забути свій перший трейловий старт у горах? Ночівля в наметі у напівзруйнованій будівлі готелю у Квасах, нескінченно довгий підйом на Петрос з боку Квасів, коли намагався не відстати від лідерів, присмак батончика “Лайон”, який підступно прилипав до зубів та ніяк не хотів ковтатися, перші “блукання” на галявинах без розмітки… Тоді я біг Chornohora Sky Race (23k) і хоча фінішував 4-им, потрапив у призи, бо Володимира Крицкалюка, який фінішував на 10хв швидше, оштрафували на 40хв за відсутність ізофолії та свистка (по 20хв за кожен елемент обов’язкового спорядження згідно тодішнього регламента).
А що стосується дежа вю… Просто подивіться на ці два фото. Верхнє – це подіум CSM-2016, нижнє – подіум СSM-2020. Таке враження, що хлопці через 4 роки вирішили просто махнутися місцями на тумбі:))
Chornohora Sky Marathon-2016 абсолют (чол.)
Chornohora Sky Marathon-2020 абсолют (чол.)
Хоча, насправді, все було не так однозначно та передбачувано. Заруба за перемогу була серйозна. Рахуйте самі, серед понад 200 учасників CSM-2020: троє переможців Chornohora Sky Marathon (CSM) минулих років – Юрій Клім (2015), Олександр Шиманський (2016), Сергій Попов (2018), найчастіший відвідувач CSM-тумби і “вічно молодий” незважаючи на свої 50 – Сергій Сапіга, а також Анатолій Новак, який показував високі результати і минулого року, і вже встиг побувати на тумбах Ice Trail (50к) та Карпатії (дистанція 42к) у 2020. Були, звісно, ще й сильні хлопці (та дівчата:), які цілком могли поборотися за призові місця в абсолюті…
І, навіть якщо Ви так само як і я:) не брали участі у цьогорічному наймасовішому в Україні трейловому двіжі, дякуючи організаторам – можна було слідкувати он-лайн на ATHLINKS, за проходженням учасниками ультри проміжних точок – КП1 (18к, Піп Іван), КП3 (43к, під Петросом).Наскільки запеклою була боротьба – можна побачити, якщо переглянути лідерів на проміжних точках.
КП1 (18к)
КП3 (44к)
Фініш (61км)
Втім, вона відбувалася якраз між основними претендентами на перемогу. А якби Сергій Попов не травмувався перед підйомом на Говерлу, – “тумба” з переможцями цілком могла б виглядати інакше.А тепер – зверніть увагу на вік переможця і призерів: 35, 50, 43 років відповідо 1-3 місця. Це ще одне з багатьох свідчень, які підтверджуються й чисельними експериментами, що хоча з віком і відбувається зменшення VO2max, м’язевої маси, лабільності в роботі нейро-м’язевих зв’язків – цей процес може відбуватися досить повільно і “ефективність бігу” може ще тривалий час лишатися на високому рівні!
Фото: https://www.runnersworld.com/uk/training/a772179/age-related-decline-and-endurance-sport/
Головне – не забувати про силовий тренінг, який разом із правильною дієтою з достатньою кількістю білка, може значною мірою уповільнити старіння м’язів. Чому це важливо і як це працює – писав раніше у статті:
Згадати все: як працює м’язева пам’ять
У кожного з атлетів, які опинилися на подіумі CSR-2020 – своя унікальна історія. Кожен – пройшов непростий шлях за ці 4 роки. І, поки готую інтерв’ю аби поділитися цими історіями та “секретами” такого “трейлового довголіття”, – хочу наголосити:
Почати бігати, тренуватися – ніколи не пізно!
Навіть якщо Вам “трохи за 30”. Навіть якщо до цього Ваш спортивний досвід обмежувався уроками фізкультури у школі. Робіть все поступово, тренуйтеся регулярно і з розумом – результати не змусять себе довго чекати.Трейлова Old school Party – відкрита для всіх вікових категорій ;-)P.S. Звісно, якщо не будете чекати 30 чи 40 років аби почати тренуватися – результати у 30-40 років – можуть бути ще кращими 😉
Фото обкладинки статті: Альони Вітюк
0 коментарів